Umiejętności dla przyszłości

 
Klikając na licznik popierasz idee Porozumienia
 
2
2
3
5
osoby poparły już inicjatywę
 

Wykorzystanie TIK w aktywizacji osób niepełnosprawnych

ict_dla_niepelnosprawnych

We współczesnym świecie coraz trudniej wyobrazić sobie życie bez komputera i dostępu do internetu. Badania wykazują, że 64% Polaków korzysta z ogólnoświatowej sieci komputerowej – w pracy, podczas załatwiania spraw urzędowych, robienia zakupów czy kontaktów ze znajomymi 1. Stwierdzenie, że internet jest prawdziwym oknem na świat, nabiera szczególnego znaczenia w odniesieniu do osób z niepełnosprawnością. To właśnie im nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne najbardziej ułatwiają, a często wręcz umożliwiają aktywność społeczną i zawodową. Dzięki internetowi oraz komputerom ze specjalnym oprogramowaniem lub sprzętem, osoby niepełnosprawne mają dostęp do informacji, edukacji, kultury i rozrywki. Bez konieczności opuszczania domu mogą „dostać się” do pracy, urzędu, sklepu, biblioteki czy kina. Mają szansę na samodzielność i realizację w wielu dziedzinach życia.

Fundacja Aktywizacja od 25 lat stawia na technologie informacyjno-komunikacyjne, jest prekursorem w ich wykorzystaniu w aktywizacji osób niepełnosprawnych. W początkach działalności założyciele organizacji – która wówczas nosiła nazwę Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo – postawili sobie za cel wspieranie niepełnosprawnych matematyków i informatyków, m.in. poprzez udostępnianie sprzętu komputerowego, pozwalającego na wykonywanie pracy zawodowej w domu. Działania te, jak również szkolenia z obsługi komputera, nowatorsko połączone ze wsparciem psychologicznym oraz rozwijaniem kwalifikacji zawodowych, dały wielu osobom z niepełnosprawnością szansę na rozpoczęcie aktywności społecznej i zawodowej.

Link do publikacji

1 Dane z raportu World Internet Projekt 2012, na podstawie: P. Kreft, Jak Polacy korzystają z internetu? – badanie WIP 2012, http://www.komputerswiat.pl/nowosci/internet/2012/48/jak-polacy-korzystaja-z-internetu-badanie-wip-2012.aspx (8.11.2013).