Umiejętności dla przyszłości

 
Klikając na licznik popierasz idee Porozumienia
 
2
2
3
5
osoby poparły już inicjatywę
 

Trzecie posiedzenie Digital Assembly

Zdjęcie grupowe 24 Liderów Cyfryzacji.

Trzecie posiedzenie Digital Assembly (link do wydarzenia) , konferencji omawiającej realizacje Europejskiej Agendy Cyfrowej odbyło się w dniach 19-20 czerwca br. w Dublinie, kończąc prezydencję irlandzką.

Po raz pierwszy, ale zapewne i nie ostatni Komisja Europejska zdecydowała się na oddalenie tej imprezy od Brukseli. Ma to wskazywać na rozprzestrzenianie się idei mobilności, transgraniczności, łączenia Europy.

Pierwszy dzień Digital Assembly był także nietypowy, składał się bowiem wyłącznie z warsztatów tematycznych. Było ich 7 a ich tematyka oddawała najważniejsze kwestie w toczącej się dyskusji nad istotnymi kwestiami Agendy Cyfrowej. Poruszona została tematyka m.in. jednolitego rynku cyfrowego dla biznesu i konsumentów, dostępnych i przyjaznych usług publicznych oraz umiejętności cyfrowych.

Dyskusja warsztatowa była podsumowana i prezentowana na sesjach plenarnych w drugim dniu Digital Assembly. Dzień ten pełen był wystąpień i dyskusji tematycznych. W tradycyjnie już dobrym wystąpieniu wiceprzewodnicząca KE pani Neelie Kroes poruszyła tematy innowacyjności i przedsiębiorczości, inspiracji dla Wielkiej Koalicji na rzecz Cyfrowych Miejsc Pracy, korzyści jakie dadzą Europie sieci szerokopasmowe, szczególnie dla budowy jednolitego rynku cyfrowego.  Szczególne zainteresowanie oraz żywą dyskusję na Tweeterze wzbudziły wystąpienia sir Davida Puttnama, znanego reżysera filmowego, irlandzkiego Digital Championa  oraz młodego, 13-to letniego przedsiębiorcy branży gier komputerowych Jordana Casey. Konferencji Digital Assembly towarzyszyło trzecie spotkanie Liderów Cyfryzacji. Liderzy wspólnie z panią przewodnicząca Nellie Kroes oraz dyrektorem DG Connect Robertem Medelinem rozmawiali o regionalnych inicjatywach na rzecz innowacyjności oraz nowych miejsc pracy.

Niezależnie miało miejsce spotkanie polskiego Lidera Cyfryzacji Pana Włodzimierza Marcińskiego oraz polskiej przedstawiciel w grupie Young Advisors Pani Anny Mazgal z Panią Przewodniczącą Neelie Kroes. Rozmawiano o udziale pani Kroes w inauguracji Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce.