Umiejętności dla przyszłości

 
Klikając na licznik popierasz idee Porozumienia
 
2
2
3
5
osoby poparły już inicjatywę
 

Spotkanie Komitetu Honorowego Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych

KPRP_20140428_zdjecie_grupowe

W ostatni poniedziałek, 28 kwietnia w Pałacu Prezydenckim odbyło się pierwsze spotkanie członków Komitetu Honorowego Porozumienia oraz gości specjalnych. Gospodarzem spotkania był Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta i członek Komitetu Honorowego, pan Olgierd Dziekoński, który przywitał zaproszonych gości i potwierdził dalsze zaangażowanie i wsparcie dla działań Porozumienia.

 

O priorytetach aktywności Ministerstwa  Administracji i Cyfryzacji w tworzeniu przyjaznych warunków dla powszechnej partycypacji cyfrowej w Polsce mówił minister Rafał Trzaskowski. Zwrócił on uwagę na kilka priorytetów, które były dyskutowane podczas spotkania w Brazylii m.in. dostępie do sieci, rozwoju umiejętności cyfrowych, wzrostu motywacji ludzi do korzystania z cyfrowych rozwiązań oraz sukcesach polskich programistów na świecie.

 

Minister Boni, Przewodniczący Komitetu zwrócił w swojej wypowiedzi, dotyczącej odpowiedzialności we wspólnocie Porozumienia, uwagę na kwestię zarówno popytu, jak i podaży na usługi cyfrowe. Poruszył również kluczową kwestię związaną z kompetencjami cyfrowymi. W jego opinii należy zwrócić uwagę na dwa podstawowe wymiary. Pierwszym, poza samymi umiejętnościami korzystania z nowych technologii, ważne są również kompetencje w zakresie kodowania. Jest to odpowiedź na potrzeby współczesnego rynku pracy oraz gwarantuje rozwój gospodarczy. Drugim wymiarem jest kwestia wykluczenia cyfrowego a w tym aspekcie kluczowe jest w Polsce włączenie do sieci srebrnej generacji. Wykluczenie ponad 9 milionów dojrzałych Polaków z pewnością jest istotnym problemem społecznym i ma wpływ na gospodarkę i jej rozwój.

Pan Przewodniczący zwrócił również uwagę na cele, jakie winien postawić przed sobą Komitet Honorowy i apelował aby jego członkowie stali się wspólnotą współpracy. Jako wyjątkowe grono wybitnych specjalistów dysponujących ogromną wiedzą i unikalnym doświadczeniem stwarzają wielką wartość i z pewnością przełoży się to na doskonałe efekty. Co ważne zadaniem Komitetu będzie wyznaczanie dalekosiężnych celów Porozumienia , mając stale na uwadze na uwadze założenia Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Minister Boni zwrócił również uwagę na istotę i ideę, jaka przyświecała mu, gdy powoływał Porozumienie – chciał by ludzie zaangażowani w ten projekt wspólnie ponosili odpowiedzialność za wyznaczane cele.

 

Lider Cyfryzacji przedstawił Porozumienie, jako element europejskiej wspólnoty działań na rzecz upowszechniania umiejętności i cyfrowych miejsc pracy. Opisał również sposób działania Porozumienia, które pracuje w oparciu o grupy robocze. Pani Ewa Krupa, wiceprzewodnicząca Rady Programowej, przedstawiła wyzwania stojące przed Porozumieniem oraz potencjał tkwiący w zrzeszonych w SPRUC organizacjach.

 

W trakcie dyskusji zainicjowanej przez pana Przewodniczącego prezes Pietraszkiewicz, z Związku Banków Polskich, zwrócił uwagę na kluczową kwestię edukacji młodych ludzi oraz niezwykle palący problem kultury i poziomu dyskusji w internecie. Profesor Cellary wskazał na fakt, że chcąc zachęcić ludzi do korzystania z sieci i rozwoju umiejętności, powinniśmy poszukiwać takich rozwiązań, które pozytywnie wpływają na życie ludzi i tym samym same generują potrzebę poznawania cyfrowych narzędzi. Jako przykład podał bankowość elektroniczną, portale społecznościowe umożliwiające poszukiwanie znajomych z lat szkolnych czy system Płatnik. Zaproponował również aby do prac Porozumienia zaangażowani przedstawicieli innych resortów, takich jak ministerstwo finansów czy zdrowia, które żywo są zainteresowane wdrażaniem nowych cyfrowych rozwiązań skierowanych do obywateli. Przedstawiciel KIGEiTu zwrócił natomiast uwagę na potrzebę edukacji przedsiębiorców oraz instytucji zależnych od państwa. Izba proponuje również by pamiętać o problemie wynalazków i innowacji cyfrowych, które wpływają na rozwój gospodarczy. Pani Alicja Pacewicz, dyrektor Centrum Edukacji Obywatelskiej, realizujące program Szkoła z klasą 2.0 zaapelowała o realizację dużego programu promującego programowanie skierowanego do szkół. Minister Wiewiórowski, Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, poruszył problem edukacji specjalistów funkcjonujących już na rynku pracy oraz internetu przedmiotów. GIODO realizuje już szkolenia, które skierowane są do osób, których droga awansu zawodowego już się skończyła, a codzienne wykorzystanie w pracy nowych technologii wymusza na nich edukację w zakresie bezpieczeństwa i higieny korzystania z takich narzędzi. Profesor Madey zaproponował aby do współpracy zaprosić Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego aby wspólnie zastanowić się nad edukacja w zakresie w zakresie wykorzystania nowych technologii i spojrzeć na to zagadnienie całościowo. Za istotny uznał również problem szkolenia nauczycieli.

 

W podsumowaniu dyskusji pan Michał Boni stwierdził, że konieczne jest podjęcie działań wymuszających rozwój kompetencji cyfrowych. Za kluczowe uznał wykorzystanie dobrych praktyk, których bazę gromadzi Porozumienie. Bardzo ważne również jest zaangażowanie instytucji publicznych w podejmowanie przez Porozumienie inicjatywy. Mierzalność działań i samych kompetencji są również niezwykle istotne aby efektywnie wykorzystywać narzędzia, potencjał i zasoby jakimi dysponujemy. Zaproponował również przygotowanie strategii cyfrowej edukacji dla Polski, która najpierw określiłaby luki i słabości obecnie realizowanych działań a następnie dzięki całościowemu spojrzeniu umożliwiłaby przygotowanie i wdrożenie efektywnych rozwiązań.

 

Minister Boni zapowiedział również kolejne spotkanie Komitetu Honorowego oraz stały kontakt z jego członkami celem wymiany wiedzy, informacji i doświadczeń.