Umiejętności dla przyszłości

 
Klikając na licznik popierasz idee Porozumienia
 
2
2
3
5
osoby poparły już inicjatywę
 

Spotkanie Grupy ds. dostępności zasobów internetowych

porozumienie_karuzela

18 lipca odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej ds. dostępności zasobów internetowych działającej w ramach Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych.

Grupa rozpoczęła prace deklarując realizację konkretnych działań. Pierwszym jest uruchomienie studiów podyplomowych na Uniwersytecie Śląskim – „Włączenie cyfrowe i społeczne: strony internetowe, audiodeskrypcja, multimedia.” Informacje o zasadach rekrutacji i programie przedstawiła dr Izabela Mrochen, kierownik studiów.

Drugie działanie to opublikowanie poradnika dotyczącego tworzenia stron www zgodnych z zasadami WCAG w oparciu o platformę WordPress. Publikacja została przygotowana przez Fundację Wspomagania Wsi we współpracy z  Fundacją Widzialni, Krajowym Stowarzyszeniem Sołtysów i Szerokim Porozumieniem na Rzecz Umiejętności Cyfrowych.

Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na brak edukacji w zakresie dostępności stron www zarówno wśród urzędników jak również pracowników firm.

Kiedy Kanadyjczycy już zorientowali się, czym jest WCAG zaczęli to stosować i przestali się tego bać” – powiedział Piotr Witek z Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni.

Przedstawiciele biznesu zwrócili uwagę na szczególną rolę organizacji pozarządowych. „Dla biznesu dostosowanie serwisu internetowego do WCAG na poziomie AA to duże wyzwanie. Na rynku jest znikoma wiedza wśród podwykonawców tworzących strony internetowe na temat dostępności. Ogromna jest tu rola organizacji społecznych, które pracują z osobami niepełnosprawnymi uczą nas jak obsługiwać klienta z niepełnosprawnością, jak komunikować się, jak podejmować wyzwania związane z osobami starszymi” – mówiła Monika Kulik z Orange Polska. „Osoby niepełnosprawne mogą otwarcie mówić do nas, czego potrzebują.” – dodała Dagmara Krzesińska z UPC Polska.

Uczestnicy spotkania zgodnie uznali, że potrzeba szerokiej edukacji i promocji dobrych praktyk w obszarze włączenia cyfrowego. Kluczowe jest rozszerzenie programów edukacyjnych na różnych poziomach nauczania o materiały dydaktyczne dotyczące problematyki dostępności zasobów internetowych, sprzętowych, wiedzy o potrzebach osób niepełnosprawnych, starszych i pozostałych narażonych na wykluczenie cyfrowe.

Kwestie dostępności powinny być komunikowane w sposób czytelny i zrozumiały a sami beneficjenci powinni otwarcie mówić o swoich problemach. Organizacje biorące udział w spotkaniu zaproponowały szereg wspólnych działań na rzecz podnoszenia wiedzy z tego zakresu takie, jak wspólne webinaria, warsztaty i szkolenia.

Następne spotkanie grupy roboczej ds. dostępności przewidziane jest na wrzesień.

Przydatne linki:

Studia „Włączenie cyfrowe i społeczne” – http://wlaczeniecyfrowe.widzialni.us.edu.pl/

Podręcznik – http://www.fundacjawspomaganiawsi.pl/index.php/component/k2/item/276-jak-zaprojektowa%C4%87-i-uruchomi%C4%87-prost%C4%85-stron%C4%99-internetow%C4%85-?