Umiejętności dla przyszłości

 
Klikając na licznik popierasz idee Porozumienia
 
2
2
3
5
osoby poparły już inicjatywę
 

Porozumienie to współpraca

SPRUC

Przegląd zrealizowanych przez członków SPRUC w 2014 roku działań oraz planów na 2015 pokazał, jak wiele projektów realizowanych jest w partnerstwach.
Edukacja i integracja cyfrowa, e-umiejętności na rynku pracy, dostępność zasobów internetowych i e-usługi, to przykładowe obszary aktywności zaprezentowane podczas spotkania z udziałem członków Rady Programowej, Komitetu Honorowego oraz członków SPRUC, które odbyło się 2 marca.
O skali wyzwań związanych z rozwojem e-kompetencji Polaków, na podstawie najnowszych wyników badań, opowiedzieli dr Justyna Jasiewicz (IINiSB UW) oraz dr Alek Tarkowski (Centrum Cyfrowe Projekt: Polska). Jako kluczowe zagadnienie w wymiarze strategicznym wskazali na konieczność stworzenia polityki państwa w obszarze e-integracji i rozwoju społeczeństwa cyfrowego. W wymiarze praktycznym natomiast na potrzebę wprowadzenia standardów e-kompetencji w Polsce, a także odpowiednie przygotowanie kadry trenerów, z programem szkoleń dostosowanym do specyficznych potrzeb różnych grup odbiorców.
Prezentacje działań poszczególnych członków SPRUC skupiły się wokół następujących obszarów tematycznych:
• dostępność zasobów internetowych i integracja cyfrowa (Fundacja Widzialni, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracja)
• nauka programowania i kodowania (Samsung, Stowarzyszenie Talent, Fundacja CoderDojo Polska)
• edukacja cyfrowa dzieci, młodzieży i studentów (Huawei, Fundacja Orange, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji)
• e-edukacja lokalnie m.in na bazie sieci bibliotek (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Konferencja Dyrektorów Bibliotek Publicznych, Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW)
• integracja i edukacja cyfrowa, nie tylko 50+ (Stowarzyszenie Miasta w Internecie, UPC Polska)
• e-umiejętności na rynku pracy (Polskie Towarzystwo Informatyczne, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Speedup Group, Linux Professional Institute)
• e-usługi (Centrum UNEP/Grid Warszawa, Fundacja IT Leader Club Polska)
• e-wolontariat (Fundacja Dobra Sieć)
Podsumowując prezentacje członków SPRUC Włodzimierz Marciński wskazał na potrzebę dalszego rozwijania współpracy i budowania synergii pomiędzy działaniami partnerów Porozumienia. Potwierdził również, przekazując konkluzje z ostatniego spotkania europejskich Liderów Cyfryzacji w Brukseli, że umiejętności cyfrowe stanową jeden z ważnych elementów budowania Jednolitego Rynku Cyfrowego. Jednocześnie podkreślił, że będą one kluczowym zagadnieniem obchodów Dnia Społeczeństwa Informacyjnego w Polsce. W ramach obchodów tego Dnia, 14 maja br. SPRUC, wspólnie z Instytutem Spraw Publicznych, zorganizuje Konferencję pod hasłem „Europejski Rynek Cyfrowy: Umiejętności. Gospodarka. Praca”.
Inicjatywy realizowane przez partnerów Szerokiego Porozumienia będą zaprezentowane także w dniu 20 marca podczas inauguracji „Tygodnia z Internetem” oraz wręczenia nagród w konkursie „Dojrz@łość w sieci. Dobre praktyki”.