Umiejętności dla przyszłości

 
Klikając na licznik popierasz idee Porozumienia
 
2
2
3
5
osoby poparły już inicjatywę
 

Podsumowanie spotkania grupy do spraw dostępności zasobów internetowych w ramach SPRUC z dnia 1 października 2014 r.

Grupa ds dostępności Widzialni

Podczas spotkania przedstawiciel Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Michał Bukowski zaprezentował pryncypia architektury korporacyjnej podmiotów publicznych przygotowanych na potrzeby Programu Operacyjnego (PO PC 2014-2020). W dokumencie znajduje się, istotna z punktu widzenia dostępności e-usług, część dotycząca projektowania usług zorientowanych na użytkownika.  Grupa podda analizie dokument i wyda swoje rekomendacje w tym zakresie.

Podjęto również temat wdrażania rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących świadczenia udogodnień dla osób niepełnosprawnych przez dostawców publicznie dostępnych usług telefonicznych. Podmioty objęte rozporządzeniem posiadają już pierwsze doświadczenia z wdrażania w swoich firmach zapisów rozporządzenia. Uznano, że przygotowanie case study, opisu problemów, dobrych praktyk posłuży dla tworzenia w przyszłości lepszego i bardziej precyzyjnego prawa.

Pan Jacek Zadrożny z Fundacji Vis Maior zwrócił uwagę na potrzebę stworzenia wykazu narzędzi asystujących, z których korzystają osoby niepełnosprawne, z podziałem na płatne oraz bezpłatne. Wykaz posłuży wszystkim zainteresowanym w podejmowaniu świadomych decyzji o wyborze narzędzi asystujących.

Przemysław Marcinkowski przedstawił metodologię badań dostępności stron www opracowanej przez Uniwersytet Śląski i Fundację Widzialni. Metodologia opiera się na badaniu eksperckim oraz badaniu z użytkownikami niepełnosprawnymi. Eksperci z dziedziny dostępności uczestniczący w spotkaniu uznali, że udział użytkowników o różnych niepełnosprawnościach jest wymagany w badaniach dostępności. Ten zapis znalazł się także w pryncypiach architektury korporacyjnej państwa.

Grupa ds. dostępności zasobów internetowych podejmie szereg działań wychodzących na przeciw potrzebie powszechnej edukacji. Będzie to m.in.

  • cykl bezpłatnych szkoleń i warsztatów zorganizowanych w formule otwartej
  • przygotowanie tzw. „packu dostępnościowego” zawierającego zbiór rekomendacji, wytycznych, wskazówek i wykaz dobrych praktyk dla podmiotów publicznych i prywatnych
  • zwrócenie uwagi na problem dostępności szkół wyższych z sugestią wprowadzenia do programów nauczania zagadnień z nią związanych
  • przygotowanie rekomendacji dla tworzenia specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ), które posłużą podmiotom publicznym do efektywnego przygotowywania zamówień , przetargów i konkursów związanych z dostępnością e-usług.

 

Przydatne linki:

–      Architektura korporacyjna państwa

–      Metodologia badania dostępności strony  www