Umiejętności dla przyszłości

 
Klikając na licznik popierasz idee Porozumienia
 
2
2
3
5
osoby poparły już inicjatywę
 

Fundacja ORANGE o tworzeniu aplikacji mobilnych

APPetyt_grafika_promo

Fundacja ORANGE – uczestnik SPRUC – informuje, że wydała poradnik „APPetyt na APPlikacje”, który w prosty sposób prowadzi przez wszystkie etapy tworzenia aplikacji: od koncepcji i prototypu, aż po wdrożenie. W ten sposób chce zachęcić Polaków do tworzenia własnych aplikacji mobilnych, szczególnie w sferze edukacji, kultury i działań społecznych i pokazać, że ich budowa jest łatwiejsza niż się powszechnie wydaje.

Książka jest dostępna za darmo na stronie Fundacji Orange: https://fundacja.orange.pl/publikacje.html

Autorką tekstu jest Sylwia Żółkiewska, a koordynatorem publikacji Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.

Fundacja prosi też o sygnał, jeśli chcecie Państwo otrzymać wersję papierową poradnika (to wersja limitowana, ale kilka sztuk jest dostepnych) – chętnie prześle pocztą.

Poradnik o tworzeniu aplikacji już dostępny

Nowe media i technologie nie są już zarezerwowane dla nielicznych. Ponad połowa dorosłych Polaków korzysta ze smartfonów. Fundacja Orange wraz z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” przygotowały przewodnik, z którym można nauczyć się tworzenia własnych aplikacji mobilnych.

 Smartfony na świecie i w Polsce

Ponad 50 proc. ludzi na świecie ma telefon komórkowy, a 27 proc. globalnej populacji korzysta z mobilnych mediów społecznościowych. Liczba urządzeń mobilnych przekroczyła liczbę ludzi na świecie już w 2014.

W Polsce 59 proc. dorosłych korzysta ze smartfonów, a ¼ populacji naszego kraju ma dostęp do tabletu. Mogą oni wybierać spośród przeszło trzech milionów dostępnych aplikacji (1,5 mln w AppStore, 1,6 mln w Google Play)[i]. Chociaż większość właścicieli smartfonów najczęściej przegląda strony www, niektórym wśród badanych zdarzało się poświęcić na aplikacje 90 proc. czasu online.

Kalkulator do lamusa

Smartfon z  aplikacjami zastępuje kolejne urządzenia i przedmioty: kalkulator, dyktafon, kompas, kalendarz, notatnik, latarkę, nawigację samochodową, aparat fotograficzny, CB radio, odtwarzacz muzyki, słownik języka obcego, linijkę, poziomicę, pilot do telewizora, a nawet elektroniczną nianię. Ludzie wykorzystują urządzenia mobilne w różnych sferach życia.

Aplikacje mobilne to przydatne narzędzie także dla sektora kultury, edukacji, działań społecznych i akcji charytatywnych. Dlatego Sylwia Żółkiewska, latająca cyfrowa animatorka z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” przy wsparciu Fundacji Orange przygotowała poradnik budowania własnych aplikacji, które pomogą w wypełnianiu misji tych instytucji.

Praktyczny przewodnik o tworzeniu aplikacji

Poradnik Appetyt na Applikacje w przyjazny, prosty i zrozumiały sposób prowadzi przez wszystkie etapy tworzenia aplikacji: od koncepcji i prototypu, określenia grupy odbiorców, przez wybór technologii i narzędzi, aż po publikację i utrzymanie. Przewodnik jest adresowany do każdego, kto zajmuje się edukacją, kulturą czy działalnością społeczną. Jej celem jest także zachęcić szkoły, instytucje kultury i organizacje pozarządowe do wykorzystania nowoczesnych narzędzi mobilnych w swojej pracy.

Jak stworzyć aplikację bez linijki kodu? Czy wybrać responsywną stronę, czy aplikację? Którą platforma będzie odpowiednia? Jakie funkcjonalności są niezbędne do dobrego działania aplikacji? Czy to coś kosztuje? Lektura przewodnika daje odpowiedzi na te pytania.

Książka zrywa z wciąż popularnym stwierdzeniem, że tworzenie aplikacji to zajęcie zarezerwowane dla inżynierów i specjalistów z branży IT. Przywołuje przykład z Pracowni Orange w Huszlewie, gdzie Fundacja Orange zorganizowała warsztaty tworzenia aplikacji. Uczestnicy w wieku 12-16 lat w ciągu dwóch dni wykonali i przetestowali trzy działające narzędzia. To dowodzi, że twórcami aplikacji mogą być wszyscy, którzy widzą taką potrzebę i mają pomysł.

Przewodnik można pobrać bezpłatnie na stronie Fundacji Orange w zakładce Strefa wiedzy.

Appetyt na Applikacje. Praktyczny przewodnik
Wydawca: Fundacja Orange
Koordynator merytoryczny: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę
Autor: Sylwia Żółkiewska.
Pobierz publikację: https://fundacja.orange.pl/publikacje.html
na licencji CC-BY-NC-ND 3.0

Dodatkowych informacji udzielą:

Antonina Bojanowska, Fundacja Orange
e-mail:  antonina.bojanowska@orange.com
tel.:      (+48) 22 527 40 24   kom: (+48) 509 84 86 82

Dorota Pabel, Towarzystwo Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
email: dorota.pabel@e.org.pl
tel.: (+48)22 22 43 490 kom: (+48) 696 181 571

Fundacja Orange dba o bezpieczeństwo dzieci w internecie, rozwija kompetencje cyfrowe młodzieży i mieszkańców małych miast i wsi. Zapewnia internet i technologie w rejonach zagrożonych cyfrowym wykluczeniem. Została stworzona w 2005 roku przez Orange Polska S.A. do realizacji celów społecznie użytecznych. W swoje działania angażuje 3 tys. wolontariuszy z Orange rocznie. Więcej informacji: www.fundacja.orange.pl ; www.facebook.com/FundacjaOrange

[i] Raport Digital 2016, https://mobirank.pl/2016/01/27/mobile-digital-w-polsce-na-swiecie-2016/, dostęp 25.05.2016