Umiejętności dla przyszłości

 
Klikając na licznik popierasz idee Porozumienia
 
2
2
3
5
osoby poparły już inicjatywę
 

Odliczanie do Tygodnia Kodowania w Polsce

CodeWeek 2015 PL

Tysiące wydarzeń promujących naukę programowania w całej Europie odbędzie się od 10 do 18 października w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. Intensywne przygotowania trwają również w Polsce – koordynatorzy polskiej odsłony akcji liczą, że uda się zorganizować nawet 1000 warsztatów, spotkań i innych wydarzeń.

Ambitne plany nie są przesadzone. Organizowany po raz trzeci Europejski Tydzień Kodowania to inicjatywa oddolna i choć patronat nad nią sprawuje Komisja Europejska, to o sile akcji stanowią przede wszystkim wydarzenia organizowane lokalnie przez osoby, które swoją pasją do programowania chcą przekonać innych.

– Już zaplanowaliśmy blisko 100 wydarzeń, a dopiero rozpoczynamy przyjmowanie zgłoszeń – zdradza polska ambasadorka akcji, Blanka Fijołek z Samsung Electronics Polska. Osoby i organizacje mogą zgłosić swoje inicjatywy na stronie www.codeweek.org.pl, tam również znajdzie się interaktywna mapa Code Week’owych imprez. Wydarzenia co roku są bardzo różnorodne – coś dla siebie znajdą zarówno najmłodsi przyszli koderzy, jak i uczniowie, studenci, dorośli i seniorzy. – Tydzień Kodowania jest dla wszystkich, niezależnie od wieku, wykształcenia, płci, zawodu i miejsca zamieszkania – przekonuje Blanka Fijołek – Umiejętność programowania staje się coraz bardziej niezbędna w cyfrowym świecie,  który nas otacza.

Fundacja Nowoczesna Polska, polski koordynator Europejskiego Tygodnia Kodowania, w ramach projektu „Code Week Polska 2015” razem z trenerami programu „Mistrzowie Kodowania” organizuje warsztaty w całej Polsce. – Planujemy też Piknik Koderów w Centrum Nauki Kopernik, podczas którego będziemy rozwijać umiejętności programowania oraz dyskutować nt. przyszłości nauki kodowania – zaprasza Jarosław Lipszyc, prezes fundacji.

Promowanie nauki programowania to odpowiedź na potrzeby zmieniającego się rynku pracy. Powołana przez Komisję Europejską Grand Coalition for Digital Jobs informuje, że do 2020 roku na rynku pracy może zabraknąć nawet 825 tys. specjalistów w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Co więcej w bliskiej przyszłości, pewien poziom umiejętności cyfrowych, w tym znajomości kodowania, stanie się niezbędny na 90% stanowisk w różnych branżach.

Polskim koordynatorem tegorocznego Tygodnia Kodowania jest Fundacja Nowoczesna Polska, natomiast głównym partnerem program „Mistrzowie Kodowania”. Działania są dofinansowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Partnerami działań są: Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, Stowarzyszenie Talent, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Media 3.0 oraz Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki. Polskimi ambasadorami akcji zostali Blanka Fijołek z Samsung Electronics Polska i Kamil Sijko z Fundacji CoderDojo.

Więcej informacji na stronie: www.codeweek.org.pl.

Plakat

Zacznij Kodować już dziś! Europejski Tydzień Kodowania w Polsce

Zachęcamy do organizacji własnych wydarzeń w ramach Europejskiego
Tygodnia Kodowania. Organizatorem wydarzenia może być każdy, kto chce włączyć się w promowanie nauki programowania.

Czym jest Europejski Tydzień Kodowania?
Europejski Tydzień Kodowania zainicjowali 3 lata temu Młodzi Doradcy ds. Agendy Cyfrowej przy Komisarz Neelie Kroes. Celem inicjatywy jest popularyzacja nauki kodowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Umiejętność programowania jest niezwykle ważna dla przyszłości rynku pracy, ale równocześnie pozwala na rozwój kreatywności i wzmocnienie takich kompetencji jak myślenie algorytmiczne i praca grupowa.

Wydarzenia w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania
W trakcie Code Weeka w całej Europie odbędą się tysiące bezpłatnych warsztatów, szkoleń, dyskusji, pokazów. Ich uczestnikiem może być każdy, każdy może też zorganizować swoje wydarzenie. W ubiegłym roku w Polsce odbyło się ich ponad 300. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej! Wszystkim inicjatywom w ramach ETK patronuje Komisja Europejska zapewniająca wsparcie komunikacyjne, dlatego jest to wyjątkowa okazja, żeby pokazać się całej Europie!

Kto może zorganizować wydarzenie?
Do organizacji wydarzeń zapraszamy organizacje, instytucje oraz osoby dysponujące wiedzą i doświadczeniem z zakresu programowania. Wydarzenie może mieć formę warsztatu, szkolenia, seminarium, webinarium, pokazu lub jeszcze inną – liczymy na Waszą kreatywność i inicjatywę. Może być przeznaczone dla dzieci, młodzieży, dorosłych czy seniorów – wybór odbiorców należy do Was.

Zapraszamy też organizacje, instytucje i osoby, które nie mają wiedzy i doświadczenia w kodowaniu, ale bliski jest im cel Europejskiego Tygodnia Kodowania. Przygotowaliśmy dla Was kilka podpowiedzi, jak można przygotować wydarzenie – w materiałach na naszej stronie codeweek.org.pl znajdziecie scenariusze zajęć, które możecie przeprowadzić. Zachęcamy też do angażowania innych osób – rozejrzyjcie się dookoła, może w Waszym otoczeniu jest ktoś, kto mógłby poprowadzić własne działania?

Dla organizatorów wydarzeń przygotowaliśmy także pakiet materiałów graficznych – plakaty, certyfikaty i szablony prezentacji. Zachęcamy do korzystania z nich!

Konkursy
Dla organizatorów wydarzeń w Polsce przygotowywany jest konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Szczegóły już wkrótce na stronie internetowej codeweek.org.pl.
Możecie wziąć też udział w konkursach europejskich:

Jak zgłosić wydarzenie?
Wystarczy wejść na stronę internetową codeweek.org.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. W formularzu należy umieścić podstawowe informacje na temat wydarzenia – kto jest organizatorem, gdzie i kiedy się odbędzie, umieścić krótki opis. Wydarzenie pokaże się na mapie i będzie dostępne dla uczestników i uczestniczek.
Chcesz, żeby o Twoim wydarzeniu było głośno? Napisz do nas na codeweek@mdrn.pl – umieścimy informację w aktualnościach na naszej stronie codeweek.org.pl, powiemy o nim w naszych kanałach social media – facebook.com/CodeWeekPL oraz twitter.com/CodeWeekPL.

Organizatorzy Tygodnia Kodowania w Polsce
W Polsce organizatorem Tygodnia Kodowania w ramach projektu „Code Week Polska 2015” jest Fundacja Nowoczesna Polska, natomiast głównym partnerem jest program „Mistrzowie Kodowania”. Działania dofinansowuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Partnerami są także: Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, Stowarzyszenie Talent, Fundacja Media 3.0 oraz Polski Związek Głuchych – Oddział Łódzki.

Ambasadorami Tygodnia Kodowania w Polsce są Blanka Fijołek oraz Kamil Sijko.
Więcej informacji znajdziecie na naszej stronie codeweek.org.pl oraz w naszych kanałach: facebook.com/CodeWeekPL oraz twitter.com/CodeWeekPL. Polecamy także oficjalne kanały europejskie: codeweek.eu, facebook.com/CodeEU oraz twitter.com/codeweekeu.