Umiejętności dla przyszłości

 
Klikając na licznik popierasz idee Porozumienia
 
2
2
3
5
osoby poparły już inicjatywę
 

„Włączenie cyfrowe i społeczne” – studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim

Widzialni - Uniwersytet jpg

Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Fundacja Widzialni zapraszają na nowy kierunek studiów podyplomowych „Włączenie cyfrowe i społeczne – strony internetowe, audiodeskrypcja, multimedia” w roku akademickim 2014/15.

Celem nowego kierunku studiów jest przybliżenie problemu wykluczenia społecznego i cyfrowego osób niepełnosprawnych, starszych oraz pozostałych, którzy z różnych powodów nie mogą w pełni korzystać z zasobów Internetu i nowoczesnych technologii. Podczas zajęć słuchacze nabędą wiedzę z zakresu tworzenia i administrowania serwisami www dostosowanymi dla osób o specjalnych potrzebach, audiodeskrypcji – tworzenia słownego opisu obrazów, filmów i widowisk, projektowania uniwersalnego przestrzeni publicznej, tworzenia napisów do filmów i tłumaczeń migowych.

Włączenie Cyfrowe i społeczne to pierwsze tego typu studia podyplomowe w Polsce. Pozwalają one na szerokie otwarcie drzwi do cyfrowego świata dla osób o specjalnych potrzebach” – JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.

Zajęcia prowadzi wykwalifikowana kadra dydaktyczna i doświadczeni specjaliści m.in. eksperci ds. dostępności z zakresu dostosowania stron www z Fundacji Widzialni z Częstochowy, eksperci tworzenia audiodeskrypcji z Fundacji Audiodeskrypcja z Białegostoku, specjaliści z Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Zakładu Pedagogiki Specjalnej, Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

E-edukacja to sposób na upowszechnianie wiedzy poprzez  e-podręczniki, platformy e-learningowe jak również prezentacje multimedialne. Uczestnicy studiów będą mogli zapoznać się z możliwościami przygotowania materiałów dydaktycznych, które ułatwiają dostęp do informacji”, mówi dr Izabela Mrochen – kierownik studiów.

Zagadnienia skupione wokół aspektów teoretycznych takich jak emisja głosu, kultura żywego słowa, filmoznawstwo, projektowanie uniwersalne, zostaną przedstawione w formie wykładów w I semestrze. Tworzenie i wykorzystanie audiodeskrypcji oraz projektowanie stron www będą realizowane podczas ćwiczeń w laboratoriach komputerowych. Po pozytywnym zdaniu egzaminów, absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Uniwersytetu Śląskiego.

Jednym z podstawowych powodów wykluczenia cyfrowego w Polsce jest brak wiedzy twórców elektronicznych treści o potrzebach osób niepełnosprawnych i starszych. Studia wychodzą na przeciw tej diagnozie.”,  konkluduje Artur Marcinkowski z Fundacji Widzialni.

Informacje na temat rekrutacji:

Fundacja Widzialni – www.widzialni.org

Tel. 34 325 40 41, e-mail: biuro@widzialni.org

 

Uniwersytet Śląski

dr Izabela Mrochen, tel. 601 142 752, e-mail: ikabelamrochen@gmail.com

http://wlaczeniecyfrowe.widzialni.us.edu.pl/

http://kandydat.us.edu.pl/wlaczenie-cyfrowe-i-spoleczne-strony-internetowe-audiodeskrypcja-multimedia