Umiejętności dla przyszłości

 
Klikając na licznik popierasz idee Porozumienia
 
2
2
3
5
osoby poparły już inicjatywę
 

Spotkanie Komitetu Honorowego Porozumienia

porozumienie_karuzela

W najbliższy poniedziałek odbędzie się pierwsze spotkanie Komitetu Honorowego SPRUC. Komitet Honorowy Porozumienia, w skład którego zgodzili się wejść wybitni przedstawiciele świata edukacji, nauki, mediów i gospodarki, ma wspierać Porozumienie oraz wskazywać najważniejsze wyzwania cyfrowego rozwoju oraz sugerować działania Porozumienia.

W lipcu 2013 roku z inicjatywy Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz Lidera Cyfryzacji w Polsce, pod patronatem Prezydenta RP pana Bronisława Komorowskiego powołane zostało Szerokie porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych. Nawiązuje ono do głównych inicjatyw rozprzestrzeniających się w Unii Europejskiej, a w szczególności do postulatów „Manifestu w Sprawach e-Umiejętności” oraz Wielkiej Koalicji na Rzecz Umiejętności i Cyfrowych Miejsc Pracy.

Celem Szerokiego Porozumienia jest inspirowanie oraz wspieranie wszelkich działań prowadzących do powszechnej edukacji cyfrowej, efektywnego wykorzystywania technologii cyfrowej oraz akceptacji przemian powodowanych jej stałym rozwojem.

Porozumienie jest nieformalnym zrzeszeniem dobrej woli instytucji, organizacji i firm, które identyfikują się z jego celami i działają na rzecz ich realizacji. Buduje ono synergię pomiędzy realizowanymi inicjatywami, skupia informacje o dobrych praktykach, propaguje je nawet w środowiskach z pozoru odległych od zagadnień cyfryzacji. Poprzez wzrost świadomości o korzyściach, ale i zagrożeniach działa na rzecz dostępu do wiedzy i informacji, zdobywania umiejętności niezbędnych na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy,  upowszechnienia partycypacji cyfrowej w życiu publicznym oraz aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Porozumienie wspiera Komitet Honorowy, Rada Programowa oraz Sekretariat.

Komitet Honorowy Porozumienia, w skład którego zgodzili się wejść wybitni przedstawiciele świata edukacji, nauki, mediów i gospodarki ma swymi radami wynikającymi z doświadczeń jego członków nie tylko wspierać Porozumienie lecz także wskazywać najważniejsze wyzwania cyfrowego rozwoju oraz sugerować i argumentować działania partnerów i zwolenników Porozumienia.

Na prośbę ministrów Michała Boniego i Rafała Trzaskowskiego oraz Lidera Cyfryzacji Włodzimierza Marcińskiego zaproszenia do Komitetu Honorowego Porozumienia przyjęli:

Dr Michał Boni, Edwin Bendyk, Juliusz Barun, prof. Jerzy Buzek, prof. Wojciech Cellary, Jadwiga Czartoryska, Olgierd Dziekoński, dr Elżbieta Gajek, Krzysztof Głomb, Elżbieta Gorajewska, prof. Jerzy Hausner, dr Wacław Iszkowski, prof. Michał Kleiber, Jerzy Koźmiński, dr Jacek Kucharczyk, prof. Jan Madey, prof. Janusz Mortbitzer, prof. Marek Niezgódka, prof. Marian Noga, Krzysztof Pietraszkiewicz, prof. Maciej Sysło, Jacek Ścibor, Paweł Świeboda, prof. Jan Węglarz, dr Wojciech Wiewiórowski, Jakub Wygnański.

Komitet powoływany jest na dwa lata. Jego pierwszym przewodniczącym jest pan Michał Boni.W pierwszym posiedzeniu Komitetu Honorowego, poza jego członkami uczestniczyć będą goście specjalni. Otworzy je Minister Rafał Trzaskowski, który zapewne podzieli się z uczestnikami spotkania swoim świeżymi informacjami na temat dorobku NetMundial.